Telewizor na ścianie

Montaż telewizora plazmowego na ścianie jest rozwiązaniem coraz częściej wybieranym nie tylko po to, by zaoszczędzić miejsce, ale również ze względów estetycznych. Ostatnio postanowiłem wymienić mój stary telewizor na plazmę, którą powiesiłem na ścianie naszego salonu. Poniżej kilka porad dla tych, którzy dopiero przymierzają się do tego kroku.

Telewizory przytwierdzone do ściany lub sufitu pozwalają nam zaoszczędzić sporo miejsca, ale też uatrakcyjnić wystrój wnętrza naszego domu. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy sprawdzić, czy nasz salon lub sypialnia są do tego przystosowane. Podstawowym błędem jest montaż odbiornika na zbyt dużej wysokości. W trosce o swoje oczy powinniśmy umieścić ekran w takim miejscu, by jego środek znajdował się na wysokości naszego wzroku, gdy siedzimy na kanapie lub fotelu. Wzrok szybciej się męczy, gdy jest skierowany w górę, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby oglądanie telewizji było dla nas jak najbardziej komfortowe. W pobliżu ekranu nie powinny znajdować się obrazy, ramki ze zdjęciami lub inne ścienne ozdoby. Będą one nas dekoncentrować i odwracać wzrok od tego, co oglądamy.

http://budujeszdom.pl

Przejdźmy zatem do samego montażu. Możemy spotkać się z uchwytami stałymi, obrotowymi lub wbudowanymi w odbiornik. Pierwsze z wymienionych pasują do większości modeli telewizorów, a to dzięki regulowanemu rozstawowi otworów na śruby. Zwykle mamy w nich możliwość regulacji osi pionowej góra-dół. Drugi rodzaj, to uchwyty obrotowe. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że możemy manewrować ustawieniem zarówno w pionie jak i w poziomie, ale należy się spodziewać, że taki uchwyt będzie większy i bardziej widoczny. Ostatni wariant, to modele odbiorników, które kupujemy już z uchwytem. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać, jaki rodzaj podwieszenia wybrać i czy na pewno będzie on odpowiedni dla naszej plazmy.

Dobierając uchwyt należy kierować się wagą telewizora i rozstawem śrub montażowych. Znajdziecie te informacje w karcie produkcyjnej, a jeśli nie, to sami możecie zmierzyć odległość między otworami.

Pozostaje kwestia kabli, które nie wyglądają estetycznie luźno zwisając przy ścianie. Dobrym sposobem na ich ukrycie jest specjalna maskownica. Nie tylko schowamy w niej przewody, ale również w prosty sposób możemy sprawić by stała się elementem ozdobnym naszego wnętrza. W sprzedaży dostępne są maskownice w szerokiej gamie kolorystycznej, ale również takie, które możemy pomalować na wybrany przez siebie kolor. Pojawiły się nawet modele podświetlane, do których przyklejona jest taśma LED. Jeśli chcemy do naszego odbiornika podpiąć głośniki, odtwarzacze DVD itp., warto pomyśleć o specjalnej kilkupoziomowej półce.

Jeśli jesteśmy na etapie remontu i wiemy już, gdzie dokładnie znajdować się będzie nasze kino domowe, możemy wmurować w ścianę osłonę, na kable. Pamiętajcie, by wybrać taką o odpowiedniej średnicy, by bez problemu zmieściły się w niej także wtyczki.

Producenci uchwytów wychodzą już naprzeciw nieco bardziej leniwych klientów i w swojej ofercie mają modele, w których kąty nachylenia ekranu można ustawiać za pomocą pilota. Trzeba jednak mieć na uwadze, że za takie udogodnienie zapłacimy około 1000 zł.

Related Post

Dodaj komentarz